Obsługa portu dostępu donaczyniowego

W dniach 16 -17 czerwca 30 pielęgniarek i położnych z rawickiego szpitala wzięło udział w kursie dokształcającym pod nazwą  „Obsługa portu dostępu donaczyniowego”.
Kurs był sfinansowany przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy (za pośrednictwem Urzędu Pracy w Rawiczu) oraz przez Szpital Powiatowy w Rawiczu ze środków własnych. Ukończenie kursu pozwoliło podnieść wiedzę personelu medycznego na temat sprawowania opieki nad pacjentami, którzy mają wszczepione takie porty. To ważna informacja dla tych pacjentów powiatu rawickiego, którzy dotychczas musieli jeździć na ich wymianę do specjalistycznych szpitali. Teraz będą mogli to zrobić w Szpitalu w Rawiczu. Port donaczyniowy zakładany najczęściej jest w okolicy obojczyka do żyły głównej i coraz częściej zaczyna zastępować wkłucia obwodowe typu venflon, które nie zawsze są  wskazane dla  wszystkich chorych.
W wielu sytuacjach to właśnie port donaczyniowy bywa najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Stosuje się go na ogół u osób, które są poddawane chemioterapii i żywieniu pozajelitowemu. Szacuje się, że można się w niego wkłuwać około dwa tysiące  razy,
a następnie należy go wymienić. Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, że w Szpitalu Powiatowym w Rawiczu jest możliwość założenia lub wymiany portu naczyniowego
ze wszystkich wskazań medycznych.