• 2.png
  • 0.png
  • 1.png

Oddział Chirurgiczny

chir

Lokalizacja: Budynek główny szpitala, I piętro

Kierownik: dr n.med.MAREK TUCHENDLER- specjalista chirurgii i chirurgii naczyniowej

Lekarze w oddziale: w oddziale pracuje 5 lekarzy specjalistów z zakresu chirurgii, a także rezydent.

Pielęgniarka oddziałowa: SYLWIA MARKOWSKA

Telefon: 65 537 63 35- pielęgniarki; 65 537 63 33- lekarze

OFERTA:

Oddział dysponuje 32 łóżkami. Pacjenci przebywają w kilkuosobowych salach. Chorzy po zabiegach operacyjnych pozostają w sali pooperacyjnej, zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie bloku operacyjnego. Dzięki bliskiej współpracy z Oddziałem Intensywnej Terapii pacjenci po rozległych zabiegach operacyjnych mają zapewniony szczególny nadzór.

Zespół oddziału stanowi 7 lekarzy specjalistów, w tym 2 specjalistów chirurgii ogólnej i naczyniowej, 3 specjalistów chirurgii ogólnej, urolog, ortopeda-traumatolog oraz 2 lekarzy w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej, a także 21 pielęgniarek, posiadających specjalizację kierunkową.

Specjalnością oddziału są operacje lecznicze i diagnostyczne w obrębie narządów jamy brzusznej. Leczymy pacjentów z nowotoworowymi i nienowotworowymi schorzeniami żołądka, jelita cienkiego i jelita grubego, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wątroby i trzustki. U pacjentów z zaburzeniami w połykaniu i odżywianiu doustnym wykonujemy zabiegi umożliwiające żywienie do przewodu pokarmowego. Są to gastrostomie endoskopowe (PEG) i operacyjne oraz jejunostomie. Leczymy schorzenia proktologiczne – żylaki odbytu i przetoki okołoodbytnicze, szczeliny odbytu. Wykonywane są operacje przepuklin powłok jamy brzusznej. Zajmujemy się pacjentami z przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych – w tym operacje żylaków, leczenie zakrzepic żylnych i owrzodzeń podudzi.

Oddział współpracuje z Pracownią Endoskopową, w której wykonywane są badania oraz zabiegi endoskopowe w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia i kolonoskopia) oraz w zakresie dróg żółciowych (cholangiopankretografia wsteczna –ECPW).

Od września 2016 roku do zespołu oddziału dołączył prof. dr hab. Dariusz Patrzałek- specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i transplantologii klinicznej. Od tego czasu wykonywane
są operacje resekcyjne wątroby i trzustki, z powodu schorzeń onkologicznych i chorób nienowotworowych. Blok operacyjny został doposażony w nowoczesny sprzęt do elektrochirurgii,
w tym diatermię argonową i nóż harmoniczny, umożliwiające bezpieczną realizację zaawansowanych procedur chirurgicznych.

Kolejną nowością w naszym oddziale jest leczenie operacyjne schorzeń naczyń tętniczych. Obecnie w oddziale obecnie jest możliwość wykonania zabiegów operacyjnych z powodu niedokrwienia kończyn dolnych, a także z powodu zwężeń tętnic szyjnych. Wykonujemy również dostępy naczyniowe do dializ pozaustrojowych u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek.

W oddziale chirurgicznym operowani są także pacjenci z chorobami narządu ruchu i układu moczowego. Przez lekarzy specjalistów wykonywane są zabiegi ortopedyczne i urologiczne, mieszczące się w zakresie działania oddziału chirurgii ogólnej. Z udziałem lekarza specjalisty neurologa wykonywane są również zabiegi termolezji, eliminujące przewlekły ból.

Mając na uwadze bezpieczeństwo i dobro chorych w szpitalu została wdrożona okołooperacyjna karta kontroli pacjenta, zalecana przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Oddział posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie specjalizacji z zakresu chirurgii ogólnej.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem